Rehber Oğretmen

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
Rehber Oğretmen nasıl olunur, Rehber Oğretmen olma şartları,, rehber oğretmen nedir,Rehber Oğretmenin gorevleri,Rehber Oğretmen olmak icin,rehber oğretmenin ozellikleri nelerdir,

Rehber oğretmen (psikolojik danışman) Mesleği ve Ozellikleri

Rehber Oğretmenler; Calıştığı eğitim kurum veya kuruluşunda; oğrencilerin ilgi, yetenek ve kişilik ozelliklerini gercekci ve ayrıntılı olarak tanımalarına, kendilerine acık eğitim, meslek ve iş olanakları hakkında bilgilenmelerine, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, doğru kararlar verebilme becerileri geliştirmelerine yardım eden kişidir

GOREVLERİ

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve ozel eğitim kurumlarında calışan rehber oğretmen (psikolojik danışman) başlıca şu gorevleri yerine getirir:

Gozlem, olay kaydı (Anektod), dereceleme olcekleri,otobiyografi, sosyometri tekniği, gibi oznel teknikler ile yetenek testleri, ilgi envanterleri, kişilik envanterleri gibi olcme aracları kullanarak oğrencilerin, ceşitli ozelliklerini tanımalarına yardımcı olur

Oğrencilerin, meslekler, meslek edinme yolları, yarım veya tam zamanlı iş olanakları, iş arama teknikleri, verimli calışma, sağlığı koruma, boş zamanları değerlendirme yontemleri konularında bilgilenmelerini sağlar

Bireysel olarak veveya grupla goruşme (Psikolojik danışma) yapar, danışanı dinler, yansıtma, yorumlama gibi tekniklerle oğrencilerin sorunlarının kaynağını anlaması ve cozum yolu bulmasında yardımcı olur

Yapılan yardımların ne derece etkili olduğunu izleme araştırmaları ile belirler

Oğretmenlere, rehberlik gorevini yerine getirmelerinde yardımcı olur

Ana babalara cocuklarının eğitimi konusunda danışmanlık yapar

Ozurlu oğrencileri belirler, ilgili tedavi ve eğitim kurumlarına gonderir

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ

Ceşitli rehberlik programları, psikolojik olcme aracları,

Oğrenci gelişim dosyaları ve kayıtları, okul arac ve gerecleri, bilgisayar

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ OZELLİKLER

Rehber oğretmen (psikolojik danışman) olmak isteyenlerin;

Ust duzeyde genel yeteneğe,

Sozlu ifade gucune ve empati yeteneğine sahip,

Sosyal bilim ve sosyal yardım ilgisi gelişmiş,

Duşuncelerini başkalarına acık bir bicimde aktarabilen,

Sağlıklı bir iletişim ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine ozen gosteren,

Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve cozum yolları bulmaya calışan,

İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgorulu, sabırlı,

Oğrencilerin duygu ve duşuncelerini anlayabilen,

Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Rehber oğretmen (psikolojik danışman), bireysel rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini odasında, grup rehberliği hizmetini sınıfta yurutur

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Rehber oğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkoğretim ve ortaoğretim kurumlarında, rehberlik araştırma merkezlerinde, ozel eğitim kurumlarında, dershanelerde, halk eğitim merkezlerinde, mesleki eğitim merkezlerinde calışabilirler

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleki eğitim aşağıda belirtilen universitelere bağlı eğitim fakultelerinin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bolumlerinde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu bolume girebilmek icin Oğrenci Secme Sınavında (OSS) yeterli Eşit Ağırlık (EA2) puanı almak gerekmektedir

Ayrıca, Psikoloji bolumu mezunları Ortaoğretim Alan Oğretmenliği Tezsiz Yuksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yuksek Oğretim Kurulu (YOK) işbirliği ile acılan acılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Rehber Oğretmen olarak calışabilirler

Psikoloji bolumlerinden mezun olanların gorev alacakları ozel eğitim okulları ve kurumları engel grubuyla ilgili ozel eğitim alanında en az 9 kredilik ders almaları veya ozel eğitim alanında yuksek lisans yapmış olması gerekir

Bunların dışında, daha onceki yıllarda Eğitimde Psikolojik Hizmetler BolumuAnabilim Dalı mezunlar da MEB tarafından bu alanda Rehber Oğretmen olarak atanabilirler

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ

Eğitim suresi 4 yıldır Eğitim sırasında Eğitime Giriş, Eğitim Sosyolojisi, Eğitim Felsefesi, Eğitim Tarihi, İstatistik ve Araştırma gibi temel dersler yanında Oğrenme Psikolojisi, Cocukluk, Genclik Psikolojisi, Olcme ve Değerlendirme, Psikometri Ruh Sağlığı, Rehberlik alan dersleri okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır

BURS, KREDİ VE UCRET DURUMU

Bu programı ilk beş tercihinde gosteren ve bu programa yerleştirilen adaylardan belirli sayıda olanlara Milli Eğitim Bakanlığınca burs verilmektedir Ayrıca oğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen oğrenci kredisinden yararlanabilirler Meslek eğitimini tamamlayan oğrenciler 9 derecenin 1kademesinden aylıkla goreve başlatılırlar Her yıl oğretim yılı başında eğitim oğretim tazminatı alırlar

MESLEKTE İLERLEME

Calıştıkları okullarda veya Milli Eğitim Bakanlığı bunyesinde idari kademelere yukselebilirler

4 yıllık lisans eğitiminden sonra alanlarında master ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yukseltebilirler, oğretim uyesi olabilirler

BENZER MESLEKLER:

Psikologluk, sosyal hizmet uzmanlığı, pedagogluk, oğretmenlik

AYRINTILI BİLGİ İCİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu Ankara Meslek Danışma Merkezi,

Bunyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Turkiye İş Kurumu İl Mudurlukleri

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.