teknolojinin faydaları ve zararları madde halinde

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
Teknolojinin Faydaları

1 Herbert Simon teknolojiyi insanın kendi suni iç dünyasıyla dış çevre (doğa) aralarında bir arayüz olarak görmektedir

2 Carnegie Komisyonunun bu konuyla ilgili vardığı netice şöyledir: Teknoloji öğretimde muavin bir rol üstlenmelidir, öğretimin amacı haline getirilmemelidir
Teknoloji yalnızca var olduğu için kullanılmaya çalışılmamalı veya teknoloji kullanılmadığında devir dışı kalınacakmış gibi bir korkuya kapılmamalıdır Bizler, gelişmiş teknoloji kullanımının öğretimde doyum ve başarıya ulaşabilmek için kimsesiz tatmin edici olduğuna inanmıyoruz Birçok ders için dönemde birkaç saatlik teknoloji desteği tatmin edici olmaktadır Bir Takım dersler için teknoloji, dönemin yarısından çoğunda kullanılabilir; lakin tüm bir dönemde böylesine bir teknoloji desteğine ihtiyaç duyulabileceği ders sayısı değil denebilecek değin azdır

3 Eğitimi etkileyen teknolojik gelişmeleri tartışan çok pozitif yayın, makale vardır Bunlar arasında göze çarpan olanlar aşağıya çıkarılmıştır

a) Alfabe, insanoğlunun bilgiyi paylaşması, kaydetmesi, ve saklaması için entelektüel bir vasıta olmuştur Kağıdın icadı ve imlâ araçlarının geliştirilmesi, alfabe yardımıyla yapılan işlemlerin daha basit gerçekleştirilebildiği bir süreci başlatmıştır Kitap, çoğu sayfadan oluşan, öbür tasarımlara sahip, arzetmek istediği bilgiyi sıralı olarak veren bir vasıta olarak düşünülebilir Özet Olarak kitap, teknik açıdan bakıldığında televizyon gibi, bilgisayar gibi saptamak istediği bilgiden bambaşka bir yapıya sahip bir araçtır Matbaanın icadından sonradan kitap yaygınlaşarak hemencecik herkesin ulaşabildiği bir araç oldu Karatahta ayrıca öğrencinin hem de öğretmenin benzer anda benzer konu üstünde çalışabilmesine ihtimal sağlayan ilk sınıf içi iletişim araçlarından birisidir Okul otobüsü öğrencilerin uzakta yerlerden öğretim yerlerine taşınması ve dolayısıyla yerinde eğitim ortamının sağlanması açısından bir öğretim aracı olarak görülebilir

b) Engler teknolojiyi eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görmektedir Şöyle der: eğer eğitim her yönüyle öğretmen, öğrenci, ve çevre arasındaki bir iletişim ağı olarak görülürse, o süre öğretim teknolojisinin bu ilişkileri tanımlamada kayda değer bir görevi olduğu kavranabilir

c) Indiana University'den Robert Heinich öğretmenlerin eğitim teknolojisine yaklaşımlarını şöyle dile getirmektedir:
Peter Drucker'in bir makalesinde söyledikleri büyük oranda yanlış anlaşılmıştır; bu makalede özet olarak şöyle denmekteydi: öğrenme ve öğretme, yeni yöntemlerden, hayatın başka hiçbir safhasının etkilenmeyeceği dek içten etkilenecektir İnsanoğlunun en muhafazakar olduğu bu eski öğretme sanatında yeni yaklaşımlara, usul ve araçlara gereklilik vardır Bu yeni geliştirilecek yöntemler sayesinde, öğretmenler beceri ve yeterliliklerini arttırarak daha etkili olacaklardır Bu sayede öğretme, hemen şimdi araçları ile günümüze bacak uyduramamış geleneksel bir sanat olsa da, sıradan bir insanın üstün bir performans sergileyebilmesini makul kılacaktır Hatalı anlaşıldığından bahsettim; çünkü çoğu eğitimci bu makaleyi okuduktan daha sonra başlarını sallayacak ve kullanılacak araçlar bir uçtan bir uca derslik içerisinde öğrenim başarısının artacağını düşüneceklerdir Ama burada asıl söylenmek istenen, ama öğretim teknolojileri kullanıldığında sıradan bir insanın üstün bir performans gösterebileceğidir; yoksa gelişmiş teknoloji kullanmak kimsesiz yeterli olmayacaktır

TEKNOLOJİNİN ZARARLARI

1) Teknolojik aletlerin bir kısmının zararlarının yanına yararları da vardır fakat; Hiroşima ve Nagazakiye atılan atom bombalarının hala bir yararı bulunamamıştır Şu lahza bile dünyada 27000 nükleer tabanca var ve bunlardan 4000i her lahza harekete geçebilir
2) Çernobil kazası, radyasyon yayan cep telefonları, teknolojinin büyük icatlarından biri olan sigara sebebiyle teknoloji, kurbanlarını tedavi etmekle zaten yükümlüdür Fakat günümüzde uygulanan kemoterapi bir çok çare yöntemi hastalığın kendisinden daha kötüdür
3) Bir fazla çocuk ve yetişkin bilgisayar karşısında fazlasıyla vakit geçirmektedir Bunun sonucunda da bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ve boyun ağrıları, obezite gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir Teknoloji bu hastalıkları çare edebilse de hastaların çektiği acıların bedeli asla ödenemez
4) Meydana Çıkan bir fazla yeni mahsul bize kültürümüzü unutmuştur Fast food adı bahşedilen süratli yemekler yüzünden, Türk mutfak kültürü büyük zararlar görmüştür Teknoloji baştan sona dilimize yeni giren, ve MSNce konuşulan sözcükler Türkçemizi bozmaktadır
5) Teknoloji yüzünden fabrikalarda çalışan bir fazla insan işsiz kalmıştır Ayrıca yine teknoloji yüzünden, nalburluk, kabavçılık, kunduracılık gibi bir çok meslek unutulmuştur
6) Gezegenimizin en büyük sorunu olan Küresel ısınma felaketine teknoloji sebep olmuştur *

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.

Üst Alt