UNICEF Nedir, UNICEF Hakkında

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
unıcef nedir, unicefin gorevi, unicefin amacı,unicef hakkında bilgi, unicef hakkında bilgiler, unicef acılımı
imagesunicefnedirunicefhakkinda5af44f3100747

Birleşmiş Milletler Cocuk Fonu UNICEF, dunyada cocuk haklarının başlıca savunucusudur Hukumetlerle calışarak kalıcı sonuclar elde eden bir orguttur Butun cocukların bedensel, zihinsel ve sosyal bakımdan mumkun olan en ust seviyeye erişecek şekilde gelişebilmeleri icin gereken haklarını belirleyen Birleşmiş Milletler Cocuk Hakları Sozleşmesi, UNICEFin calışmalarının temelini oluşturur

UNICEF bugun Turkiye dahil 158 ulke ve bolgede cocukların sağlık ve beslenme, eğitim, acil yardım, korunma, temiz su ve temiz ortamda yaşama haklarını sağlamak icin calışıyor Ortaklarla calışan UNICEF, butun dunyada hukumetler ile oğretmenlerden genclere ve annelere kadar ceşitli grupların cocuklara daha iyi bir gelecek vermek icin yaptığı calışmalarda teşvik edici rol oynuyor

Misyon beyanı UNICEF, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, cocukların haklarının korunması ve savunulması, onların temel ihtiyaclarının karşılanması ve onlara potansiyellerinin en ust duzeyinde gelişebilecekleri ortamların sağlanması ile gorevlendirilmiştir

UNICEFin rehberi Birleşmiş Milletler Cocuk Hakları Sozleşmesidir; cocuk haklarının kalıcı ahlak ilkeleri ve uluslararası davranış standartları olarak ulkelerce benimsenmesi icin uğraş verir

UNICEFe gore cocukların yaşatılmaları, korunmaları ve gelişmeleri insanlığın gelişme oğesi olan evrensel kalkınmanın belirleyicileridir

UNICEF siyasi istekliliği ve maddi kaynakları harekete gecirerek, ozellikle gelişmekte olan ulkelerde cocuklara oncelik verme ilkesinin yerleşmesi icin calışır ve cocuklarla ailelerine yonelik politikaların saptanması ve hizmetlerin goturulmesinde yardımcı olur

UNICEF kendini, ozellikle en muhtac durumdaki cocukların yardımına koşmaya adamış bir kuruluş olarak savaş, catışma ve doğal afet ortamlarında olan cocuklara ve ailelerine yardım goturur Aşırı yoksulluk icindeki ve her turlu şiddete, istismara maruz kalmış cucuklarla, engelli cocuklara UNICEF oncelik verir

UNICEF, acil durumlardaki cocukların haklarını korur Birleşmiş Milletler bunyesindeki ortakları ve diğer insani yardım kuruluşlarıyla birlikte cocukların ve ailelerinin acil ihtiyaclarını temin etme ve sıkıntılarını gidermek uzere harekete gecer

UNICEF, tarafsızdır ve işbirliğinde ayrımcılığa karşıdır Butun hizmet ve calışmalarında oncelik en muhtac durumdaki cocuklara ve ulkelere verilir

UNICEF, ulke programları yoluyla, kız cocuklarına ve kadınlara toplumun diğer fertleriyle eşit haklar tanınmasını ve onların toplumların siyasal, sosyal ve ekonomik kalkınmalarına tam katılmalarını desteklemeyi hedefler

UNICEF, birlikte calıştığı diğer kuruluşlarla birlikte, dunyaca kabul edilmiş insanlığın surdurulebilir kalkınma hedeflerine ulaşılabilmesi ve Birleşmiş Milletler Bildirgesinde var olan barış ve toplumsal ilerleme vizyonunun gercekleştirilmesi icin calışır

UNICEFin Calışmaları
UNICEF, yaşamlarının ilk donemlerinde cocukların gereksinim duydukları bakım ve uyarımın sağlanmasına yardımcı olmakta, aileleri erkek cocukların yanı sıra kızların da eğitilmesine ozendirmektedir Kuruluşun amacı, cocukluk donemi hastalıklarının ve olumlerinin azaltılması, savaş ve doğal afet gibi durumlarda, HIVAIDSten etkilenenler dahil olmak uzere cocukların korunmasıdır

UNICEF, nerede olurlarsa olsunlar genclere yaşamlarına ilişkin doğru kararlar verebilmeleri icin destek olmakta, sonucta butun cocukların guvenli ortamlarda insana yakışır bir yaşam surdurebildikleri bir dunya inşa etmeyi hedeflemektedir

UNICEF, hukumetler, STKlar (Sivil Toplum Kuruluşları), diğer Birleşmiş Milletler kuruluşları ve ozel sektorden ortaklarla birlikte calışmalar yurutur Ayrıca cocukları koruma amacıyla ceşitli hizmetler ve malzemeler sağlar, siyasi gundemlerin ve butcelerin cocukların yararına gore oluşturulmasına destek olur

UNICEF, Birleşmiş Milletlerin 2019 yılı icin belirlediği hedefler cercevesinde, beş yıllık donemler icin oncelikli konular belirleyerek o konularda programlar hazırlar

Erken Cocukluk Gelişimi : Her cocuğun beslenme, temiz su, temiz cevre ve korunma ihtiyaclarının karşılanması,
Kız Cocuklarının Eğitimi : Dunyadaki her cocuğun, ozellikle de kız cocuklarının kaliteli bir ilkokul eğitimi alması,
Bağışıklama ve Daha Fazlası : Butun cocukların onlenebilir olum ve sakatlıklardan korunması,
HIVAIDS : HIV virusu ile AIDS hastalığının yayılmasının onlenmesi ve hastalıktan etkilenmiş cocuklarla genclerin gerekli bakımı gormelerinin sağlanması,
Cocukların Korunması : Cocukların şiddet, somuru, taciz ve ayrımcılıktan uzak guvenli bir yaşam surebilmeleri icin her cocuğun korunmasının sağlanması
Alıntı

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.