Unicef Nedir?

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
Unicef Nedir?
Unicef Hakkında bilgiler
Birleşmiş Milletler Cocuklara Yardım Fonu
United Nations Childrens Fund

Birleşmiş Milletler Cocuklara Yardım Fonu ya da UNICEF (İngilizce United Nations Childrens Fund) 1954 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından cocuk haklarının korunması adına tanıtım ve savunu calışmaları yapmak, cocukların temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olmak ve cocukların potansiyellerini eksiksiz bicimde gercekleştirmek icin fırsatlar yaratmak uzere gorevlendirilmiş bir kuruluştur Cocuk Haklarına Dair Sozleşme (CHS) doğrultusunda faaliyet gosteren UNICEF, cocuk haklarına kalıcı etik ilkeler olarak yerleşiklik kazandırmak, cocuklara yonelik davranışları uluslararası standartlara kavuşturmak icin caba gostermektedir Cocukların yaşatılması, korunması ve gelişiminin, insanlığın ilerlemesinde icsel, kalkınma acısından

evrensel olcekte gecerli zorunluluk olduğu konusunda ısrarlıdır Siyasal kararlılığı ve maddi kaynakları harekete gecirerek, başta gelişmekte olanlar olmak uzere ulkelerin kapasitelerini geliştirmelerine, boylece cocuklara birinci onceliği tanıyıp gerek onlara gerekse ailelerine gerekli hizmetleri sağlayabilecek duruma gelmelerine yardımcı olmaktadır

En dezavantajlı konumda olan cocuklara, yani savaş kurbanlarına, aşırı yoksulluk icindekilere, doğal felaketlere uğrayanlara, şiddet ve somurunun her biciminden zarar gorenlere ve engellilere ozel koruma sağlanmasına buyuk onem vermektedir Olağandışı durumlarda cocukların haklarının korunması icin harekete gecmektedir Diğer Birleşmiş Milletler orgutleri ve insani yardım kuruluşları ile eşgudum icinde hareket eden UNICEF boyle durumlarda cocukların ve onlara bakanların durumlarını rahatlatmak icin elindeki imkanları işbirliği yaptığı kuruluşların hizmetine sunmaktadır Taraf tutan bir kuruluş değildir ve ayrımcılık gozetmeden her tur işbirliğine acıktır En dezavantajlı konumdaki cocuklarla gereksinimleri en acil olan ulkeler UNICEFin butun calışmalarında oncelik taşımaktadır

Ulke programları aracılığıyla kadınların ve kız cocukların eşit haklara kavuşması, topluluklarının siyasal, sosyal ve ekonomik kalkınmasına tam olarak katılabilmesi icin caba gostermektedir İşbirliği yaptığı butun kuruluşlarla birlikte dunya topluluğunun benimsediği surdurulebilir insani kalkınma hedeflerine ulaşılması ve Birleşmiş Milletler kuruluş bildirgesinde yer alan barış ve sosyal ilerleme vizyonunun gercekleşmesi icin calışmaktadır UNICEF, calışmalarını beşer yıllık program donguleriyle yurutmektedir Bugunku program donemi 2001 yılında başlamıştır ve 2005 yılına dek surecektir

Bu program oncesinde UNICEF, Turkiyedeki calışmalarını gozden gecirmiş, uygulanmakta olan programların, politikaların ve stratejilerin etkili oluşuna ilişkin bir değerlendirme yapmıştır Bu değerlendirme, daha sonraki calışmaların yonunun belirlenmesine yardımcı olmuştur

Ayrıca Turkiyedeki cocuklarla kadınların durumuna ilişkin değerlendirmeler de yapmıştır Ulkede onemli ilerlemeler sağlanmış olsa bile bebek Olum Oranı (BOO), Beş Yaş Altı Olum Oranı (5YAOO) ve Anne Olum Oranı (AOO), hastalıkların onlenmesi, erken donem cocuk gelişimi, kız cocukların eğitimi ve kadınlar arası okur yazarlık gibi alanlarda bugunku durum kabul edilebilir olmaktan cok uzaktır

Bu calışmalarının yanısıra, olağandışı durumlarda da onemli roller ustlenmektedir Turkiye nufusunun neredeyse %70i deprem riskli bolgelerde yaşamaktadır 1999 yılında meydana gelen iki buyuk depremde 16000 kişi olmuş, 20000 kişi de ciddi bicimde yaralanmıştır Onbinlerce insan bir anda evsiz ve işsiz kalmış, psikolojik acıdan yıkıma uğramış, yitirilen akrabalar ve dostların ardından acılara gomulmuştur Yaklaşık 10000 kilometre karelik bir alanda hizmetler onemli olcude aksamış, yerel ekonomi sarsılmıştır Depremlerin onlenmesi kuşkusuz mumkun değildir Ancak UNICEF hukumetle işbirliği halinde

yuruttuğu calışmalarda, felaketlerin kadınlar ve cocuklar uzerindeki etkilerini hafifletecek hazırlıklar yapmakta, etkili onlemler almaktadır Turkiye, kadınlarla cocukların sorunlarını etkili bicimde ele alıp cozme acısından buyuk kapasiteye sahip bir ulkedir Turkiye Cumhuriyet'i Hukumeti halen kadınlara ve cocuklara yonelik olup UNICEF tarafından da benimsenen bircok politika uygulamaktadır Bu cercevede UNICEF CHS ile CEDAW Turkiyedeki yasa ve duzenlemelere icselleştirilmesi icin tanıtımsavunu calışmalarını surdurecek ve politikaların cocuklara yonelik olumlu somut girişimlere donuşturulmesinde Hukumete ve sivil topluma destek olmayı surdurecektir

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.