Windows Ta Açık Olan Bir Program Hangi Tuş Kombinasyonu İle Kapatılır?

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
15
İtibar
0
Coin
252,565
Sevdiklerinle paylaşmayı unutma !
Windows Ta Açık Olan Bir Program Hangi Tuş Kombinasyonu İle Kapatılır? Windows işletim sisteminde açık olan bir programı kapatmak için Alt + F4 tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu kombinasyonu kullanarak programı hızlı bir şekilde kapatmanız mümkündür. Alt + F4 tuşlarına aynı anda basarak programı kapatmak için ekranınızda aktif olan programın penceresini seçmeniz yeterlidir. Bu işlem, programı kapatmanın en hızlı ve pratik yoludur. Programı kapatmak için başka seçenekler de bulunmaktadır, ancak Alt + F4 tuş kombinasyonu en yaygın ve etkili olanıdır.
İçindekiler

Windows Ta Açık Olan Bir Program Hangi Tuş Kombinasyonu İle Kapatılır?​

Windows işletim sisteminde açık olan bir programı kapatmak için birkaç farklı tuş kombinasyonu kullanabilirsiniz. İşte en yaygın kullanılan tuş kombinasyonları:

1. Alt + F4​

Windows’ta açık olan bir programı hızlı bir şekilde kapatmak için en yaygın kullanılan yöntemdir. Sadece programın üzerindeyken Alt tuşuna basılı tutup ardından F4 tuşuna basmanız yeterlidir.

2. Ctrl + Shift + Esc​

Bu tuş kombinasyonu, Görev Yöneticisi’ni açmanızı sağlar. Görev Yöneticisi’nde, açık olan programları görüntüleyebilir ve istediğiniz programı sonlandırabilirsiniz.

3. Ctrl + Alt + Delete​

Bu tuş kombinasyonu, Güvenlik Seçenekleri menüsünü açmanızı sağlar. Bu menüde, Görev Yöneticisi’ni açabilir ve açık olan programları sonlandırabilirsiniz.

4. Sağ Tık + Kapat​

Bazı programlar, sağ tıklayarak kapatma seçeneğine sahiptir. Programın başlığına sağ tıklayarak açılan menüden “Kapat” veya “Çıkış” seçeneğini seçebilirsiniz.

5. Sol Tık + Kapatma Düğmesi​

Programın başlığına sol tıklayarak da kapatma düğmesine ulaşabilirsiniz. Genellikle programın sağ üst köşesinde X şeklinde bir düğme bulunur. Bu düğmeye tıklayarak programı kapatabilirsiniz.

6. Görev Çubuğu’ndan Kapatma​

Windows’un görev çubuğunda, açık olan programların simgeleri bulunur. İlgili programın simgesine sağ tıklayarak açılan menüden “Kapat” veya “Çıkış” seçeneğini seçebilirsiniz.

7. Başlat Menüsü’nden Kapatma​

Bazı programlar, Başlat Menüsü’nde “Kapat” veya “Çıkış” seçeneğine sahiptir. Başlat Menüsü’nden ilgili programı bulup bu seçeneği seçerek programı kapatabilirsiniz.

8. Klavye Kısayolları​

Bazı programlar, kendi klavye kısayollarına sahiptir. Programın menülerinde veya yardım dosyasında bu kısayolları bulabilirsiniz. Örneğin, Ctrl + Q tuş kombinasyonuyla bir programı kapatabilirsiniz.

9. Program Ayarları​

Bazı programlar, kapatma seçeneklerini program ayarlarından değiştirebilmenize olanak sağlar. Programın ayarlar veya tercihler menüsünde bu seçenekleri bulabilirsiniz.

10. İşletim Sistemi Yeniden Başlatma​

Eğer bir programı kapatmak mümkün değilse veya donduysa, işletim sisteminizi yeniden başlatarak tüm açık olan programları kapatabilirsiniz. Bunun için Başlat Menüsü’nden “Yeniden Başlat” seçeneğini kullanabilirsiniz.
Yukarıda bahsedilen tuş kombinasyonları ve yöntemler, Windows işletim sisteminde açık olan bir programı kapatmak için kullanabileceğiniz yaygın yöntemlerdir. Programın türüne ve durumuna bağlı olarak farklı yöntemler de olabilir. Programın kendi belgelerini veya yardım dosyasını kontrol ederek daha spesifik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Windows Ta Açık Olan Bir Program Hangi Tuş Kombinasyonu İle Kapatılır?​

Windows ta açık olan bir program Alt + F4 tuş kombinasyonu ile kapatılır.
Bir programı kapatmak için Ctrl + Q tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
Ctrl + Alt + Delete tuş kombinasyonu ile açık olan bir programı kapatma seçeneğine erişebilirsiniz.
Programın penceresindeki Kapat veya Çıkış butonunu kullanarak programı kapatabilirsiniz.
Bazı programlarda Ctrl + W tuş kombinasyonu ile programı kapatabilirsiniz.

Bir programı kapatmak için Alt + F4 tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
Ctrl + Q tuş kombinasyonu ile açık olan bir programı kapatma seçeneğine erişebilirsiniz.
Programın penceresindeki Kapat veya Çıkış butonunu kullanarak programı kapatabilirsiniz.
Bazı programlarda Ctrl + W tuş kombinasyonu ile programı kapatabilirsiniz.
Ctrl + Alt + Delete tuş kombinasyonu ile açık olan bir programı kapatma seçeneğine erişebilirsiniz.

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.