Yapı Oğretmenliği Hakkında Bilgi

Bu Alanı Sizin İçin Ayırdık !

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
16
İtibar
0
Coin
255,000
Yapı Oğretmenliği Hakkında Bilgi
Yapı Oğretmenliği
Yapı Oğretmenliği Geniş Bilgi

TANIM

Calıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; oğrencilere ya da yetişkinlere, YapıYapı RessamlığıHarita ve Kadastro meslek alanı ile ilgili eğitim veren kişidir

GOREVLER

YapıYapı RessamlığıHarita ve Kadastro meslek alanı ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş duzeylerindeki oğrenci gruplarına, hangi yontemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan oğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir YapıYapı RessamlığıHarita ve Kadastro oğretmeni, bu program cercevesinde;

Eğitim vereceği grubun duzeyine uygun bir calışma planı yapar, Sorumlu olduğu atolye, laboratuar, işlik vb yerleri surekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar)

Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak oğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,

Oğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı onlemler alır,

Eğitici kol calışmalarında gorev alarak oğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler duzenler,

Oğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının cozumune yardımcı olur,

İşletmelerde uygulama yapan oğrencilerin calışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder,

Cevresindeki sanayi kuruluşları ile, işletmelerdeki gelişmeleri izler, ihtiyacları saptar, bunların oğretim programlarına yansıtılması icin ilgililere onerilerde bulunur,

Nobetci olduğu gunlerde, okulun duzen ve disiplinini sağlamak uzere gorev yapar,

Sınıf oğretmeni olarak, oğrencilerin alan ve ders secmelerine yardımcı olur, yonetimle ilişkilerini sağlamaya calışır

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Alanı ile ilgili meslek dersleri mufredat programı, yıllık ve gunluk calışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, oğrenci iş takip formu, Ders kitapları, yardımcı kitaplar, iş ve işlem yaprakları, bilgi yaprakları, meslek alanı ile ilgili ceşitli teknik yayınlar Eğitim aracları (Projeksiyon, tepegoz, video, TV, video bantları, slayt, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, CD vb) Cizim aletleri

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ OZELLİKLER
Yapı Yapı Ressamlığı Harita ve Kadastro Oğretmeninin hem alanı ile hem de oğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir Yapı Yapı Ressamlığı Harita ve Kadastro Oğretmeni olmak isteyenlerin;

Ust duzeyde akademik yeteneğe, Gorme keskinliğine,

Şekil ve uzay ilişkilerini gorebilme,

El ve gozu eşgudumle kullanabilme,

Zihinde canlandırabilme ve cizim yeteneklerine sahip,

Duşuncelerini başkalarına acık bir bicimde aktarabilen,

İyi bir oğrenme ortamı sağlayabilen,

Dikkatli, işine ozen gosteren,

Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve cozum yolları bulmaya calışan,

İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgorulu, sabırlı,

Oğrencilerin duygu ve duşuncelerini anlayabilen,

Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu,

Girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Yapı Yapı Ressamlığı Harita ve Kadastro Oğretmeni, sınıfta, resim salonunda ve atolyede gorev yapar, gorevini genellikle oturarak yurutur Calışma ortamı temiz ve iyi aydınlatılmıştır Zaman zaman gurultuludur

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu bolumu bitirenler MEB'na bağlı okullarda, Cıraklık ve Yaygın Eğitim kurumlarında ve mesleğe yonelik eğitim veren ozel eğitim kurumlarında calışma olanağı bulabilmektedirler Bunun yanı sıra, ozel sektorde teknik eleman olarak calışabilmektedirler Devlet okullarının bu alana duyduğu gereksinim ve mesleğin iş piyasasındaki konumu goz onunde bulundurulduğunda, işsiz kalma durumu soz konusu olmamaktadır

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; universitelerin Yapı Oğretmenliği ve Yapı Ressamlığı Oğretmenliği bolumunde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek icin

Lise veya dengi okul mezunu olmak

Oğrenci Secme Sınavında (OSS) Yapı Oğretmenliği ve Yapı Ressamlığı Oğretmenliği lisans programları icin yeterli Sayısal (SAY) puan almak

Oğrenci Secme ve Yerleştirme Merkezi (OSYM) Tercih Bildirim Formunda Yapı Oğretmenliği ve Yapı Ressamlığı Oğretmenliği lisans programı ile ilgili en az bir yuksekoğretim programını tercih etmek gerekmektedir

Yorum yapmak için hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir

Hesap Oluştur

Topluluğumuzda bir hesap oluşturun. Bu kolay!

Giriş Yap

Zaten hesabınız var mı? Giriş yapın.