Kadir gecesi tüm İslam âlemi için çok kıymetli bir gecedir. Kadir gecesinde başka hangi namaz kılınır, ilişki olur mu? Kadir gecesi tek gün oruç tutulur mu? Tüm bu soruların cevaplarını derledik.

Tüm Müslümanların o gecede de hem peygamberini hem de Rabbini anma gecesidir. Yapılan bu ibadetlere karşın tabii ki daha doğru ve eksiksiz ibadet edebilmek için en doğru ibadet şeklini araştırmaktan çekinmezler. Her aydan daha kıymetli olan bu kadir gecesinde dualar edilecek, eller af, rahmet ve mağfiret için kalkacak. Günahlardan tövbe edilecek ve dualar bize yol gösterici olacaktır.
Kadir gecesi ramazan ayının içerisinde bulunan son 10 güne tekabül eden günlerden birinde olunduğu bilinmektedir. Kuranı-ı Kerim’in indirildiği gece olan kadir gecesi o gece tüm İslam âleminin Peygamberi olan Hz. Muhammet (s.a.s)’e Cebrail (a.s) ile vahyedilmeye başlanmıştır. O gece Müslümanların en çok af diledikleri günahları için bağışlanmak istedikleri gecedir.
Kadir gecesinin ibadetlerinden biraz bahsedecek olursak;
* Kuran-ı Kerim okumak veya dinlemek.
* Peygamber(s.a.s) Efendimize salâvat getirmek ve onu anmak.
* İstiğfar etmek.
* Namaz kılmak(farz ve nafile namazları).
* Bol bol zikir r-etmek.
* Rabbinden affedilmeyi dilemek.
* Mümin kardeşlerin ile helalleşmek.
* Küs ve dargın olanları barıştırmak Kadir gecesi ibadetlerindendir.

Kadir Gecesinde Başka Hangi Namaz Kılınır?

Namaz, bir Müslüman’ın en temel ibadetlerinden biridir. Bu ibadet her gün 5 vakitte yapılsa da farz olan namazların dışında Kadir gecesi gibi özel geceler için nafile namaz kılmakta önemlidir. Yapılan her ibadetin amacı günahlarından arınma ve Rabbinin affına mazhar olmaktır.
Kadir gecesinde namaz borcu olan Müslümanların öncelikle 5 vakit kaza namazı kılıp sonrasında nafile namaz kılmaları en faziletli ibadet şekli olacaktır.

Kadir Gecesi İlişki Olur Mu?

Kadir gecesi cinsel ilişkiye girilir mi sorusu yıllardır her mecrada dönen bir sorudur. Kadir gecesi Ramazan ayının içinde bulunan bir gece olduğundan Ramazan ayında yapılan ibadet olan oruç, yine kadir gecesi dediğimiz günde de tutulmaktadır. Sahur vaktinden akşam ezanına kadar olan sürede oruçlu olan bir Müslüman yine orucun gerektirdiği üzere cinsel ilişkiye giremez. Tüm bunların dışında oruç ibadeti bittiğinde cinsel ilişkiye girilmesinin bir sakıncası olmadığı Diyanet İşleri tarafından da bildirilmiştir.

Kadir Gecesi Tek Gün Oruç Tutulur Mu?

İslam’ın en temel ibadetlerinden biri olan oruç tan yerinin ağarmaya başlamasından(imsak) güneş batıncaya kadar yemeden, içmeden ve cinsel ilişkiye girmeden yapılan ibadettir.
Oruç ibadet Ramazan ayının en önemli ve kutsal bir ibadetidir. Bu ibadet tüm Müslümanlar için farz olmakla beraber kadir gecesi için de aynı farz geçerlidir. Kadir gecesinin Ramazan ayının son 10 gününden biri fakat hangi günü olduğu net olarak bilinmediğinden o özel sevabın yazılacağı orucu ve ibadetleri riske atmamak gerekir. Yapılan tüm ibadetler Rabbinden affedilmeyi bekleyerek yapılırken bu ibadetlerin yapma şeklinin önemsenmeme şansı yoktur.