Köpek cinsiyeti kendinize köpek bir dost edinmeye karar vermenizde oldukça etkilidir. Çünkü köpeğin cinsiyeti köpek davranışlarını ve köpek bakımını etkilemektedir. Özellikle yavru köpek sahiplenenler köpeklerinin cinsiyetini belirlemede bazı sorunlar yaşayabilir. Bizler de köpek cinsiyeti nasıl anlaşılır?, köpek cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?, köpeklerin cinsiyeti ne zaman belli olur? sorularının cevabını sizler için araştırdık.

Yeni doğan köpeklerin cinsiyeti belirlenemez ve bu nedenle belirli bir süre beklemek gerekir. Köpeklerin cinsiyetini belirlemek için köpeğin cinsel organına bakmak gerekir. Köpeklerde cinsel organ ilk haftalar oluşmaz. 3 ila 4 haftalık olan köpeklerin cinsiyetini belirlemek için gereken bazı faktörler oluşmaya başlar. Göbek bağı duran köpeklerin bağının 1 cm altına baktığınızda erkek köpeklerde cinsel organ oluşumunu görürken dişi köpeklerde bu duruma rastlamazsınız. Ayrıca köpeğin gelişimine göre de cinsiyet ayrımı yapmanız mümkündür. Vücut büyüklüğü cinsiyet belirlemede oldukça etkilidir. Erkek köpeklerin vücutları daha iri yapılı iken dişi bireyler zarif bir görünüm içindedir. Ancak karşılaştırmayı aynı ırklar arasında yapmanız gerekir. Çünkü gelişim ırklara göre farklılık göstermektedir.

Köpek Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Köpekler de bizler gibi dişi ve erkek olmak üzere iki cinsiyete ayrılmaktadır. Ancak köpeklerin ilk doğduğu anda bu ayrımın yapılması mümkün değildir. 4 hafta olan köpeklerin cinsel organına bakarak bu ayrımı yapabilirsiniz ayrıca vücut yapısına bakarak da cinsiyet tahmininde bulunmanız mümkündür. Dişi köpekler her zaman daha evcimen bir yapıya sahiptir ancak erkek bireyler ortalığı karıştırmayı severler. İletişim kurmak için dişi köpeklerle daha kolay uyum yakalayabilirsiniz bu nedenle dişi köpekler eğitime daha yatkındır. Bu davranış özelliklerine dikkat ederek de cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz.

Golden Köpek Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Golden Retriever köpeklerin cinsiyetini anlamak için karın ve kuyruk arası çizgiye bakmanız size yardımcı olacaktır. Eğer karna yatkın bir organ görüyorsanız bu göbek bağıdır ve kuyruğa yakın olan organ da cinsel organdır. Karın ve kuyruk arasında yer alan çizgide bir kesik varsa bu vajinal bir açıklıktır ve bu durum köpeğinizin dişi olduğuna dair bir göstergedir. Göbek bağının 1 cm altında yumru varsa bu da erkek köpeklerin cinsiyetinin anlaşılmasında önemlidir. Erkek golden köpekler kaslı kemik yapısına, dominant bir yapıya, hareketli davranışlara sahiplerdir. Ayrıca koku hafızaları düşüktür. Dişi golden köpekler ise hassas bir yapıdadır, iletişim yetenekleri güçlüdür, korumacı ve aileye yatkındır. Dişi golden köpekler erkek bireylere göre daha çabuk olgunlaşır ve itaatkar özellikleriyle ön plana çıkmaktadırlar.

Köpeklerin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Yetişkin köpeklerin cinsiyeti anatomi ve davranışlarından dolayı kolaylıkla anlaşılabilir. Ancak yeni doğan yavru köpeklerin cinsiyetinin anlaşılması biraz zaman almaktadır. Bir köpeğin tam olarak cinsiyetinin belli olması için 6 ay kadar beklenilmesi gerekir. 6 aylık olan köpeklerin cinsiyeti ortaya çıkar ancak cinsiyet 3-4 haftada zor olsa da anlaşılabilen bir durumdur. Yeni doğan bir köpeğin cinsiyetini anlamanız ise oldukça zordur.